Наявність «Електронного суду» та відсутність його належного функціонування

Як відомо, 28 лютого ДСА України на виконання рішення Вищої ради правосуддя відкликала офіційне оголошення щодо початку роботи ЄСІТС.

Таке рішення довелося прийняти з метою збільшення часу для підготовки судів щодо роботи з системою та можливості доопрацювання Положення про ЄСІТС.

Про численні недоліки системи розповідав і партнер юридичної компанії «SLS Group» Паракуда Олег Васильович у коментарі Судово-юридичній газеті.

Зокрема він наголошував, що попри наявність «Електронного суду» спострерігається відсутність його належного функціонування.

Головною перевагою електронного документообігу є зручність та швидкість. Зараз «Електронний суд» цим похвалитись не може. Доступ до системи часто відсутній у зв’язку з технічними роботами.

При практичному використанні «Електронного суду» частими були випадки коли система не функціонувала взагалі протягом декількох днів. 

Зважаючи на те що учасники процесу строго обмежені строками подання процесуальних документів неможливість подання документу протягом тривалого часу є серйозним недоліком, що змушує звертатись до традиційних більш надійніших способів подачі документів. У випадках коли позовні заяви, апеляційні чи касаційні скарги подаються в останній день строку експерименти зі способом подачі є вкрай ризикованими і більшість адвокатів обирає варіант «перестрахуватися» і подати документ поштою чи безпосередньо до суду.

Крім того Олег Паракуда зазначив, що подання процесуальних документів через систему електронний суд базується на використанні готових шаблонів, до яких вноситься особиста інформація сторін та деталі обставин справи.

З одного боку, такий механізм роботи дозволяє ефективно розподіляти справи між суддями, формалізує та спрощує опрацювання вхідної документації, з іншого ж боку він не охоплює всі різновиди процесуальних документів, не враховує особливості кожної справи та значно обмежує користувачів.

Вбачається, що набагато зручнішим було б використання форм для заповнення ніж шаблонів, що дозволило б з одного боку систематизувати та опрацьовувати інформацію, а з іншого боку не обмежувало б сторони в виборі форм звернень до суду, або ж використовувати систему шаблонів, яка передбачає форму «Інший документ», яким можна було б скористатися у випадку відсутності найбільш прийнятного шаблону.

Більше про недоліки роботи ЄСІТС читайте за посиланням.