ІТ-підприємців пропонують внести до окремої групи оподаткування

У Верховній Раді зареєстровано законопроект №10094 «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо розвитку креативних індустрій в Україні)»,  яким пропонується виокремити ІТ-підприємців в окрему V групу платників єдиного податку.

Як зазначають ініціатори, проект Закону розроблений з метою збереження існуючої динаміки економічного зростання ІТ галузі та інших українських креативних індустрій в цілому.

Проектом Закону передбачається внесення змін до Податкового кодексу України (ПК) та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», якими, зокрема, пропонується:

 1. Доповнити Податковий кодекс нормою, за якою окрім вже існуючих чотирьох груп суб’єктів сплати єдиного податку передбачити п’яту групу, до якої буде віднесено лише фізичних осіб-підприємців, які надають послуги у сфері інформаційних технологій, а саме: видання комп’ютерних ігор та іншого програмного забезпечення (класи 58.21, 58.29 КВЕД ДК 009:2010), комп’ютерного програмування, консультування та пов’язаної з ними діяльності (розділ 62 КВЕД ДК 009:2010), оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов’язаної з ними діяльності (клас 63.11 КВЕД ДК 009:2010), веб-порталів (клас 63.12 КВЕД ДК 009:2010).

Водночас умовами, за якими зазначені ФОП будуть віднесені до п’ятої групи є те, що вони не використовуватимуть працю найманих осіб,  а обсяг їх доходу протягом календарного року не перевищуватиме 7 500 000 гривень.

Крім того, ФОП 5 групи під час надання зазначених послуг у сфері інформаційних технологій матимуть можливість на платній або безоплатній основі користуватися технічними та/або програмними засобами, інформаційними системами й будь-якими іншими засобами виробництва (у тому числі приміщеннями), що належать іншим фізичним особам – підприємцям або юридичним особам, не укладаючи з ними трудового договору.

 1. Встановити ставку єдиного податку для платників п’ятої групи у розмірі:
 • 5 % доходу з 1 січня 2020 року,
 • 6 % доходу з 1 січня 2021 року,
 • 7% доходу з 1 січня 2022 року,
 • 8% доходу з 1 січня 2023 року,
 • 9% доходу з 1 січня 2024 року та
 • 10 % доходу з 1 січня 2025 року.
 1. Передбачити в Податковому кодексі норму, відповідно до якої ставки єдиного податку для платників п’ятої групи будуть встановлені у розмірі 15 % зазначених вище ставок:

1) до суми обсягу доходу, який протягом календарного року перевищуватиме 7 500 000 гривень;

2) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж дозволений Податковим кодексом;

3) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

 1. У Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» передбачити норму, за якою єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування для платників п’ятої групи з 2020 року становитиме подвійний розмір мінімального страхового внеску.
 2. Забезпечити права ІТ-підприємців здійснювати свою діяльність у приміщеннях, що належать іншим фізичним або юридичним особам, а також користуючись їх комп’ютерною технікою, інформаційними системами, комунікаціями та іншими засобами виробництва, без укладення з цими особами трудового договору.