ЄС ПЛАНУЄ ВВЕДЕННЯ НОВИХ НОРМ З ОТРИМАННЯ ГРОМАДЯНСТВА

Єврокомісія анонсувала зміни у правилах надання громадянства країн-членів ЄС. Насамперед, це стосуватиметься так званих «золотих паспортів» та «золотих віз», коли громадянство або довготривалі дозволи на проживання отримуться на підставі придбання нерухомості або інвестування в економіку країни перебування.

У звіті Єврокомісії згадуються такі країни, як Кіпр, Мальта і Греція, які видають значну кількість довгострокових дозволів на проживання. Проте на сьогодні схожі норми діють ще й у Австрії, Бельгії, Болгарії, Іспанії, Латвії, Литві, Монако, Португалії і Швейцарії. Угорщина від такого порядку відмовилась минулоріч.

Йдеться не лише про сам факт подібних процедур, а й про недостатню перевірку прохачів, зокрема, щодо їх правослухняності в країнах постійного перебування та джерел походження капіталів. Окрім того, при оформлені дозволів не обов’язковим є проживання в країні, або ж цей термін є мінімальним як у Португалії: 7-14 днів на рік.

Очікується, що у нових нормах ЄС щодо надання громадянства країнами-членами ЄС, що повинні побачити світ у вересні, йтиметься про більш виважений підхід при наданні громадянства та дозволів на постійне проживання громадянам третіх країн, прискіпливу перевірку їх особи, бізнесу, відсутності у санкційних списках тощо.

Схожа норма діє і в українському законодавстві. Так, згідно пункту 3 ст. 4 Закону «Про імміграцію» дозвіл на іміграцію в межах квоти надається особам, які здійснили іноземну інвестицію в економіку України іноземною конвертованою валютою на суму не менше 100 тисяч доларів США. Разом з тим, цей спосіб досить складний і не користується особливою популярністю серед іноземців.

Для України актуальним залишається питання надання громадянства за спрощеною процедурою за національним принципом сусідніми країнами, насамперед Угорщиною та Румунією.