Законопроєкт 5600: що зміниться для бізнесу

Адвокат SLS Group Марта Безсмертна у своєму блозі для видання  The Page розповіла про те, що очікує бізнес у зв’язку з нововведеннями до Податкового кодексу України.

Говорячи про реформи, кожен із нас думає про своє: держава — про доходи бюджету, бізнес — про власні доходи.

30 листопада 2021 року народні депутати підтримали законопроєкт №5600 від 02.06.2021, яким внесені зміни до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень. Законопроєкт покликаний удосконалити низку положень Податкового кодексу України. Ці зміни мають сприяти балансу інтересів бізнесу та держави. Проте чи почуємо ми один одного? Чи збалансує це економіку? Чи не створить тиск на бізнес? Побачимо в майбутньому 2022 році.

Законопроєкт №5600 ухвалено, закон набуде чинності 1 січня 2022 року за умови підписання президентом. Основні зміни торкнуться платників податку на прибуток, ПДВ та акцизного збору.

Отже, що очікує бізнес у зв’язку з нововведеннями до Податкового кодексу України?

1. Введено нове визначення — «мінімальне податкове зобов’язання» (МЗП). Зокрема, МЗП можна визначити як мінімальну суму податків, яка має бути сплачена за володіння або користування земельними ділянками, що належать до сільськогосподарських угідь. Сутність мінімального податкового зобов’язання полягає в обчисленні різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів і витрат на оренду земельних ділянок. Тобто якщо за результатами звітного періоду сума сплачених податків менша за МЗП, така різниця додатково сплачується платником. Отже, МЗП буде застосовано до осіб, які володіють земельною ділянкою сільськогосподарського призначення на праві власності або праві користування, зокрема оренди, емфітевзису та суборенди.

Визначається МЗП за формулою: нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки, помножена на кількість місяців володіння землею, помножена на коефіцієнт 0,05 та поділена на 12.  corel draw x9 bagas31

Для землевласників, можливо, виникає проблема, оскільки у формулу внесено кількість місяців володіння платником податків відповідною земельною ділянкою: виходить, що більше особа законно володіє земельною ділянкою, то більше для неї МЗП. За таких умов володіти земельною ділянкою протягом тривалого часу стає невигідно, що може спонукати землевласників до відчуження землі.

Запровадження МЗП — один із заходів боротьби з тіньовою економікою, що поширена серед виробників сільськогосподарської продукції. Проте поки що важко прогнозувати, як такі зміни вплинуть на життя звичайного землевласника.

2. Урегульовано процесуальні питання щодо права органу контролю звертатися до суду з метою встановлення тимчасового обмеження на право виїзду керівника юридичної особи. У разі несплати протягом 240 днів податкового боргу, що перевищує 1 мільйон гривень, орган контролю може звернутися до суду, щоб встановити тимчасове обмеження на право виїзду керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника за межі України – до погашення такого податкового боргу. Для такої процедури створюється Реєстр керівників платників податків-боржників для оперативного отримання потрібної інформації платниками податків. Водночас прописано процедуру ухвалення судом відповідного рішення, зокрема передбачено право на апеляційне та касаційне оскарження такого рішення.

3. Податок у 18% на доходи від продажу сільськогосподарської продукції на суму, вищу за 12 мінімальних заробітних плат. Якщо раніше пільга була прив’язана до розміру земельної ділянки платника, яка не мала перевищувати 2 гектари, то після того, як законопроєкт №5600 набере чинності, у разі продажу власної сільськогосподарської продукції отримані від такого продажу доходи не оподатковуються, якщо їх загальна сума за рік не перевищує 12 розмірів мінімальної заробітної плати.

4. Зміни в порядку оподаткування операцій із продажу об’єктів нерухомого майна. Наразі дохід від продажу одного об’єкта (за винятком землі) на рік не оподатковується, а продаж другого і наступних – оподатковується за ставкою 5%. Натомість законопроєкт №5600 вносить зміни до таких положень та встановлює податок на продаж другого об’єкта нерухомості впродовж одного календарного року 5%, третього та наступних об’єктів нерухомості — 18%. Проте така ставка не поширюється на продаж майна, одержаного в спадок.

5. Підвищуються ставки екологічного податку, рентної плати за користування надрами та ставки акцизного податку на алкоголь. Акцизний податок на алкогольні напої підвищиться на 5%, ставка екологічного податку на викиди вуглекислого газу – утричі, до 30 грн за тонну. Екоподаток збільшили також на низку інших викидів. Законопроєктом встановлені й нові ставки рентної плати за користування надрами, зокрема за видобування залізної руди. Законопроєкт №5600 називали антиахметівським саме завдяки підвищенню податкового навантаження на видобуток руди. Підняття рентних ставок боляче вдарить по найзаможнішому українцю, власнику найбільших видобувних компаній країни Рінату Ахметову.

6. Передбачено зменшення мінімальної площі землі фермерського господарства з 2 до 0,5 гектарів для переходу на спрощену систему оподаткування; водночас для особистого господарства можна мати до 2 гектарів землі.

7. Удосконалено механізм списання збитків великими платниками податку на прибуток, а саме: збитки беруться до уваги до повного їх погашення, але частинами по 50% щороку. Якщо сума збитків, що залишилася, становитиме до 10% від фінрезультату, то такі збитки беруться до уваги в повному обсязі. Першим звітним періодом буде 2022 рік. Коригування фінансового результату на суми безповоротної фіндопомоги застосовується лише тими платниками, що внесли таку допомогу до витрат і надали її відповідній особі, що задекларувала збитки за минулий період.

8. Звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, окрім їхнього першого постачання та імпорту. База оподаткування в цьому разі – максимальна роздрібна ціна таких товарів без ПДВ. Скорочується строк на внесення суми ПДВ до податкового кредиту з 1095 до 365 днів від дати складання податкової накладної або розрахунку її коригування.

Отже, вказаний проєкт закону вносить зміни до ПДВ, податку на прибуток, встановлює мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) щодо земельної ділянки. Змінено деякі показники розрахунку рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, запроваджуються комплексні податкові пільги для новостворених підприємств переробної промисловості, які розташовані на певній території.