Необхідна максимальна консолідація правників в якнайшвидшому врегулюванні питання “зеленої” енергетики відповідно до європейських стандартів, – Олег Паракуда

8 квітня відбулося засідання Комітету з енергетики, нафти та газу Асоціації правників України, на якому обговорили питання правового регулювання «зеленої» енергетики в Україні.

Своїми думками з цього приводу поділилися партнер ЮК «SLS Group» Олег Паракуда та юрист Олександр Терещенко, а також Олександр Буртовий, заступник голови Комітету АПУ з енергетики, нафти та газу, партнер ЮФ «Антіка». Модерувала захід Тетяна Тарасюк, директор з юридичних питань ПрАТ «Київобленерго».

Розпочав дискусію з питання “Громадське обговорення при встановленні зеленого тарифу” – Олег Паракуда.

«Великим досягненням задля запровадження гарантій участі громадськості в питаннях встановлення «зеленого тарифу», проведення оцінки впливу на довкілля та стратегічної екологічної оцінки, було врегулювання процедур, строків та обсягу повноважень громадськості на рівні законів та підзаконних нормативно-правових актів.

Однак актуальною залишається проблема необхідності ліквідації дублювання у відповідних процедурах в частині неодноразового проведення громадських слухань, задля створення передумов покращення інвестиційного клімату в Україні, зокрема в частині залучення інвестицій в альтернативну енергетику.

На додаток, у зв’ язку із набранням чинності Законом України «Про ринок електричної енергії» – докорінно змінюються правила гри на ринку “зеленої” енергетики. З 1 липня 2019 року, на виконання вимог закону, зміни вже мають працювати в повному обсязі. Однак держава, станом на сьогодні, не створила відповідну нормативну інфраструктуру для запуску нових правил гри», – зазначив юрист.

Олег Паракуда зазначив, що наразі є необхідними зменшення бюрократичних бар’єрів в цих питаннях з метою реалізації приниципу юридичної визначеності в законодавстві, що регулює зелену енергетику.

За його словами, за останні роки Україна стала привабливою локацією для інвестицій у галузь відновлювальної енергетики, тому надважливо забезпечити сприятливий інвестиційний клімат в державі у відповідній сфері.

«Необхідна максимальна консолідація правників в якнайшвидшому врегулюванні функціонування “зеленої” енергетики відповідно до європейських стандартів», -відмітив правник.

Підтримав та доповнив думку колеги юрист ЮК «SLS Group» Олександр Терещенко.

«Говорячи про новий ринок електричної енергії, не можливо не погодитися з його значимістю та необхідністю для вітчизняної енергетичної сфери. Адже Закон України «Про ринок електричної енергії» закладає правила, що дозволять створити конкуренті умови ведення бізнесу для учасників ринку, що, в свою чергу, має мотивувати їх до оптимізації витрат та зниження цін на електроенергію для споживачів.

В той же час, варто враховувати національні особливості. Так, на сьогодні основною проблемою стала неготовність державних та комунальних підприємств до гри за новими правилами. Не уклавши відповідні двосторонні договори з універсальними постачальниками, суб’єкти господарювання державного і комунального сектору економіки змушені звертатись до постачальників останньої надії та закуповувати електроенергію за значно вищим тарифом, ніж це було передбачено їх бюджетами. Вирішення цієї проблеми на поверхні – в налагодженні комунікації між центральною та місцевою владою, котра просто виявилася не готовою до змін.

Найближчим часом ринок зеленої енергії потенційно чекають кардинальні зміни, пов’язані з можливим прийняттям законопроекту №8449-д у другому читанні та вцілому.  Даний проект, на жаль,  попри свою необхідність, все ще не прийнятий Верховною Радою України. Це в свою
чергу може призвести до неможливості своєчасної реалізації механізму аукціонів з розподілу
квоти підтримки через відсутність законодавчих підходів до проведення таких аукціонів.

Така невизначеність породжує питання до енергетичної безпеки країни і підриває сформований позитивний імідж України як «привабливої локації» для інвестицій у галузі відновлювальної енергетики».