Олег Паракуда розповів про юридичні особливості використання РРО

У коментарі для Delo.ua  партнер юридичної компанії SLS Group Олег Паракуда розповів про юридичні особливості використання РРО. 

Хто має використовувати РРО?

Всі ФОП/ФОП — платники єдиного податку 2-4 групи скоро повинні будуть використовувати РРО/ПРРО. Ця вимога мала набути чинності 2021 р., але, у зв’язку з карантином, була перенесена Законом №1017 на 1 січня 2022 р.

Насправді легше розповісти, хто не має використовувати РРО. Перелік таких суб’єктів наведено у ст. 9 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, серед них:

  •  ФОП на першій групі єдиного податку (296.10 ПКУ);
  • підприємці, які працюють виключно з безготівковими розрахунками – оплати здійснюються з особового рахунку покупця безпосередньо на рахунок продавця;
  • ФОП, які торгують продукцією, яку самі і виробляють – достатньо лише квитанції для покупця;
  • суб’єкти господарювання, що здійснюють реалізацію товарів на ринках, виняток – продаж технічно складних побутових приладів.

Вибір касового апарату для ФОП 

Щоб виконати вимоги законодавства щодо РРО, достатньо скористатись ДержРеєстром РРО України та обрати будь-який касовий апарат наведений у Розділі І “Реєстратори розрахункових операцій, дозволені до первинної реєстрації”. Головне врахувати сферу діяльності у якій планується застосовувати таке обладнання. Інформація про дозволені сфери теж є в реєстрі.

Після того як касовий апарат обрано, суб’єкту господарювання необхідно укласти договір з Центром сервісного обслуговування (ЦСО) на підключення та обслуговування такого апарату. Центр в свою чергу допоможе зареєструвати апарат в Системі зберігання та збору даних РРО (СХСД), підключити до передачі даних, перевести у фіскальний режим тощо.

Що таке держреєстр РРО?

Це перелік моделей реєстраторів розрахункових операцій, їх модифікацій вітчизняного та іноземного виробництва, які відповідають вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів, пройшли державну сертифікацію і дозволені для застосування під час здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Також реєстр містить перелік моделей, строк первинної реєстрації (дії сертифікатів відповідності) яких закінчився та моделей заборонених до реєстрації.

На сьогодні він має вигляд таблиці у форматі Excel, яку можна завантажити на сайті Державної податкової служби України. У майбутньому планується забезпечити доступ до цього реєстру через єдиний портал державних послуг Дія.