Оплата комунальних послуг по-новому: що змінилось з 1 травня

З 1 травня 2019 року набула чинності нова редакція Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Документ запровадив ряд змін у сфері житлово-комунальних послуг (далі – ЖКП), зокрема, щодо оплати комунальних послуг.

Юристи ЮК “SLS Group” проаналізували нововведення закону, на які варто звернути увагу українцям.

Нарахування пені

Одне із важливих нововведень  — це нарахування пені за несвоєчасну оплату комунальних послуг.

Згідно зі змінами, пеня нараховуватиметься за несвоєчасну оплату комунальних послуг і становитиме 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення платежу. Тобто за 1 день прострочення сплати боргу у 100 гривень нарахують 0,01 гривню пені. За 100 днів – пеня 1 гривня.

При цьому будуть враховуватися і заборгованості, що накопичилися до підписання договорів. Проте у підсумку пеня не може перевищувати розмір боргу.

Законом визначено, що нарахування пені починається з наступного робочого дня після закінчення граничного строку сплати за послуги.

Моделі договірних відносин

Законом пропонуються чотири моделі договірних відносин між споживачами та надавачами комунальних послуг:

  • індивідуальний договір квартири, тобто кожен споживач укладає прямі договори з постачальниками послуг (облік наданих послуг при цьому здійснюється на вході в будинок і на вході у квартиру);
  • індивідуальний договір будинку, при якому мешканці будинку вибирають уповноважену особу для взаємодії з постачальниками послуг (облік наданих послуг здійснюється лише на вході у будинок);
  • колективний договір, при якому мешканці будинку вибирають управителя або керуючу компанію, і вже вони за дорученням співвласників укладають договори з виконавцями комунальних послуг;
  • ОСББ укладає угоду від імені всіх мешканців будинку.

Колективний договір укладається між виконавцем послуги та особою, уповноваженою на це співвласниками (управитель або орган управління ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків)).

Це значить, що перед підписанням договору обов’язково має бути обрана довірена особа. Співвласники багатоквартирного будинку повинні самостійно визначити порядок ведення обліку спожитих мешканцями (орендарями) компослуг та оплати за них.

Таким чином, юридична особа, уповноважена від імені усіх співвласників будинку, може бути колективним споживачем компослуг та укласти колективний договір. Проте лише за умови наявності загальнобудинкового лічильника енергоресурсу.

Колективний споживач зможе придбати послугу (енергоресурс) “на вході до будинку” та розподілити між окремими споживачами.

Індивідуальний договір може бути укладений з виконавцем (постачальником) послуги у двох видах. Перший передбачає відповідальність виконавця за якість послуги безпосередньо у приміщенні. Другий передбачає відповідальність виконавця за якість послуги на вході до будинку. Залежно від типу індивідуального договору споживач (власник або орендар) отримуватиме платіжки з різними сумами до сплати.

Абонплата за утримання мереж

Законом введено порядок нарахування абонплати за постачання послуг (світло, вода, тепло). Навіть якщо на лічильниках відображено, що ви не користувалися послугою, платити постачальнику все одно доведеться.

Можливість не платити, якщо не жив понад місяць

Законом встановлено, що споживач має право на зменшення розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їх якості.

Також дозволяється не сплачувати вартість комунальних послуг (крім теплопостачання), якщо споживач не жив у помешканні понад 30 календарних днів. Щоправда, свою відсутність треба буде довести.

Вибір управителя

Для подолання монополії споживачам надано право обирати управителів — компанії, які, по суті, виконуватимуть функції ЖЕКів. Законом передбачений порядок укладення договорів на отримання всього спектру житлово-комунальних послуг: на послуги управління, водопостачання, газ, електрику, поводження з відходами. Існуючі договори про надання комунальних послуг будуть діяти тільки протягом року з дня набуття чинності новим Законом.

Договори про надання комунальних послуг та про надання послуг з управління будинком укладаються на рік. У разі, якщо співвласників будинку все влаштовує, вони автоматично продовжуються. Якщо ж управитель не справляється з покладеними на нього обов’язками, співвласники можуть достроково договір розірвати з ним.

Нові платіжки

Споживачі бачитимуть у платіжках такі дані:

  • обсяг спожитої послуги,
  • кінцеву вартість послуги,
  • розподіл послуги на:

а) власне спожиту у квартирі;

б) місцях загального користування (під’їзд, сходова клітина, горища, комірчини);

в) витрачену на функціонування внутрішньобудинкових мереж.

Аби визначити такий розподіл, братимуться до уваги показання будинкового та індивідуального лічильників. Відтак, якщо усі квартири і нежитлові приміщення оснащені індивідуальними лічильниками, то обсяг спожитої послуги визначається за їхніми показаннями. Якщо у будинку є житлові та нежитлові приміщення без індивідуальних лічильників, обсяг спожитої послуги для них нарахують з огляду на площу.

Відключення комунальних послуг за борги

Виконавець комунальної послуги (крім електричної енергії та природного газу) тепер матиме право припинити її надання споживачу у разі непогашення в повному обсязі заборгованості за спожиті комунальні послуги протягом 30 днів з дня отримання споживачем попередження від виконавця. На наступний день після повного погашення заборгованості або укладення угоди про реструктуризацію заборгованості постачання комунальної послуги повинні відновити в повному обсязі.

Висновки

Судячи з аналізу закону, документом введено ряд важливих змін, на які варто звернути увагу українцям. З одного боку — споживачам послуг надано більше можливостей, зокрема, обирати постачальників, управителів та моделі договірних відносин. З іншого — вводиться ряд санкцій щодо неплатників комунальних послуг, до прикладу, пеня  за несвоєчасну оплату, відкючення компослуг за борги з дня отримання споживачем попередження від виконавця тощо.

У будь-якому випадку, закон вже набрав чинності і українцям залишається лиш зважати на нововведення та бути обізнаними у цьому питанні.

Юристи нашої компанії, у свою чергу, готові надати юридичні консультації з питань, що вас цікавлять.

Фото: Max Pixel