Новий ринок електроенергії: перший місяць роботи

Вже понад місяць, а саме з 01 липня 2019 року, функціонує новий ринок електроенергетики, покликаний забезпечити перехід з моделі «єдиного покупця» до конкурентного механізму двосторонніх договорів між виробниками, постачальниками та споживачами.

Концепція нового ринку передбачала створення внутрішньодобового ринку та «ринку на добу вперед».

На сьогодні відкритим залишається питання про успішність та доцільність цієї реформи. Адже на початку літа, активною була дискусія про необхідність перенесення дати початку діяльності «нового ринку електроенергії» на 3 три місяці – до 1 жовтня 2019. А деякі учасники ринку пропонували відстрочити його запуск навіть на рік – до 1 липня 2020 року.

Варто нагадати, що своєчасний запуск конкурентного ринку електроенергії є одним з обов’язкових умов для виділення Україні третього траншу макрофінансової допомоги від ЄС у розмірі 500 млн євро і відповідає вимогам Третього енергетичного пакета Євросоюзу.

Щодо самого старту «нового ринку», то він відбувся планово. Так, за результатами перших біржових торгів з продажу електроенергії, котрі відбулися напередодні запуску нового ринку, з’ясувалося, що один з монополістів, котрий контролює близько 80% теплової генерації, знизив ціни більше ніж на 10% у порівнянні з запропонованим ним у першому півріччі 2019 року.

Як зазначають експерти, це стало реакцією на те що, державне підприємство «Енергоатом», вийшло на ринок з напрочуд привабливою пропозицію, за яку почалася значна конкуренція. Це призвело до зростання цін на електроенергію «Енергоатому» на близько 30-35% від запропонованої на початку торгів.

Показовою є також ситуація з імпортом електроенергії з Словаччини та Угорщини, адже Україна вперше імпортує, а не експортує електроенергію за історію незалежності. Така ситуація чудово демонструє силу конкуренції, і вказує на те, що у випадку неспроможності вітчизняного виробника задовольнити попит або запропонувати адекватну ціну, йому завжди знайдеться заміна.

Загалом, не зважаючи на дрібні та очікувані перебої з постачання електроенергії, можна стверджувати, що запуск «нового ринку» відбувся успішно, якби не одна ситуація, котра значно затьмарила цю подію.

Мова йде про призупинення Окружним адміністративним судом міста Києва дії тарифів на послуги НЕК «Укренерго», за заявою Нікопольського заводу феросплавів. Розглянемо ж хронологію конфлікту.

Забезпечувальний захід у справі №640/11330/19, ухвалений 27 червня, полягав у тому, що було зупинено дію постанов Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), від 7 червня №954 та №955. Ці постанови затверджували тарифи на послуги НЕК “Укренерго”.

У своєму рішенні суд посилається на те, що Конституційний суд України визнав неконституційною діяльність НКРЕКП. Конституційний суд вважає, що комісія не має повноважень встановлювати і змінювати ціни на послуги у сфері енергетики, тому її постанови протиправні.

Як наголошував у ході прес-конференції, скликаної після оприлюднення вищезгаданої ухвали Окружного адміністративного суду, заступник директора з операційної діяльності ДП «НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький, основною небезпекою функціонування ринку без діючих тарифів є те, що розрахунковий дефіцит коштів на третій квартал року на компенсацію виробникам з відновлювальних джерел енергії при застосуванні старого тарифу складає 6,2 млрд грн.

«Це є проблемою не стільки для нашої компанії, скільки для всього ринку. Тарифи для «Укренерго» (скасовані за рішенням суду, – ред.) були встановлені відповідно до методології, розробленої регулятором, якраз через впровадження нової моделі ринку електроенергії в Україні. Той тариф, який діяв до цього, він не передбачав фінансування ряду системних послуг, які в новій моделі ринку є зоною відповідальності «Укренерго»», – підкреслив Кудрицький.

“Укренерго” також повідомило, що після рішення Окружного адміністративного суду міста Києва, наразі, з юридичної точки зору, є чинним старий тариф, який покриває лише власні операційні витрати “Укренерго”.

Але не покриває витрати на ті системні послуги, які з’явилися у зоні відповідальності компанії з 1 липня 2019 року, після впровадження ринку електроенергії, а саме: купівлю втрат електричної енергії в магістральній мережі, плату за допоміжні послуги, і найбільшу статтю витрат – компенсація гарантованому покупцю різниці між ринковою ціною електроенергії, виробленої з ВДЕ (відновлювані джерела енергетики), та “зеленим тарифом”, який встановлений для цієї генерації.

Задля виходу з ситуації, що склалася НЕК «Укренерго» було прийнято рішення виставити рахунки за двома тарифами – «новим – призупиненим» та «старим – діючим».

Причому сума розрахована за «новим-призупиненим» тарифом зазначалася у рядку «рекомендовано до сплати». Окрім того, НКРЕКП було в терміновому порядку розроблено та затверджено постановою № 1411 від 12.07.2019 року нові тарифи, що мали б набрати чинності з 01 серпня 2019 року.

За таких умов, варто відзначити готовність ряду компаній сплачувати за послуги відповідно до призупинених тарифів та впевненість у тому, що ухвала Окружного адміністративного суду міста Києва буде найближчим часом скасована. Саме це і відбулося 02 серпня 2019 року:

“За клопотанням “Укренерго”, суд змінив заходи забезпечення позову таким чином, що дія тарифів залишається призупиненою тільки для сторони позивача. Тобто для Нікопольського заводу феросплавів тарифи, затверджені постановами НКРЕКП № 954 і № 955, залишаються зупиненими і продовжує діяти старий тариф (57,4 грн/МВт-год)”, — повідомили в “Укренерго”.

Ми та наші клієнти сподіваємось, що судовий розгляд спору завершиться як найшвидше і дозволить встановити стабільність на енергетичному ринку. Адже ситуація що склалася несе значні фінансові ризики не тільки для функціонуючих гравців на ринку, але і псує імідж України, як привабливого інвестиційного поля у сфері відновлювальних джерел енергетики.

Водночас, все ще залишається відкритим питання про долю тарифів затверджених постановою № 1411 від 12.07.2019 року. Адже 22 липня Нікопольський завод феросплавів оскаржив і цю постанову. Щоправда цього разу позивач хоч і звернувся і з заявою про забезпечення позову у вигляді призупинення дії тарифів, але потім відкликав її для доопрацювання, а тому очікувати на скасування дії тарифів не варто.

Терещенко Олександр,
юрист ЮК «SLS Group»