Олег Паракуда: що виграє населення і бізнес від валютної лібералізації

З 7 лютого набирає чинності новий закон “Про валюту і валютні операції”, який прийшов на зміну Декрету про валютне регулювання.

Партнер юридичної компанії «SLS Group» Паракуда Олег Васильович надав розгорнутий коментар 112.ua, в якому охарактеризував, як валютна лібералізація відобразиться на населенні та бізнесі, а також окреслив «позитиви» та «негативи» запропонованих норм.

1. Як, на вашу думку, такі умови валютної лібералізації відобразяться на населенні та бізнесі?

– В цілому позитивно, але не варто їх ідеалізувати. Адже послаблення у заходах захисту, що наберуть чинності 7 лютого 2019 року, далекі від повної лібералізації. Так, у нас все ще залишатимуться, хоч і тимчасово, принципові для бізнесу обмеження, серед яких обмеження на репатріацію дивідендів в іноземній валюті, продаж корпоративних прав та нелістингових цінних паперів, надання кредитів у національній валюті нерезидентам, купівлю валюти за рахунок кредитних ресурсів та інші. Український бізнес розраховує, що у зв’язку з покращенням макрофінансових показників, ці обмеження буде знято протягом найближчого часу та запроваджено повноцінний режим вільного руху капіталів.
Для українських громадян зміни будуть не менш значущими: нарешті вони отримають змогу здійснювати інвестиції за кордон без отримання індивідуальних ліцензій та проходження надміру ускладнених бюрократичних процедур. З набранням чинності законом індивідуальні ліцензії будуть замінені на систему електронних лімітів встановлених на рівні 2 млн євро на рік для юридичних та 50 тис євро на рік для фізичних осіб. Для здійснення інвестицій з використанням системи е-лімітів потрібно буде лише подати необхідні документи в банк та пройти процедури внутрішнього контролю. Новий закон фактично позбавив Національний банк України функцій ліцензування діяльності з інвестування за кордон в межах встановлених лімітів.
Окрім того для громадян України спрощується механізм здійснення переказів за кордон без відкриття рахунків. Зокрема у лютому ліміт на такі операції буде збільшено у 10 разів: з 15 тис. до 150 тис. гривень на рік. Це пов’язано з тим, що близько 40% операцій з іноземною валютною відбуваються саме у вказаних вище межах. Водночас, вони займають лише 2-3% обсягу валютних операцій. Скасування чинних невиправданих обмежень для фізичних осіб є очевидним кроком на шляху до лібералізації валютного ринку України.

2. Які «позитиви» та «негативи» ви можете відзначити в запропонованих нормах?

– Ключовим досягненням змін, що відбуваються у сфері валютного регулювання є перехід від декларацій до реальних кроків. Нагадаю, валютні обмеження були введені ще у 2014 році та позиціонувалися вони як тимчасові заходи, спрямовані на подолання кризових явищ на валютному ринку. Враховуючи те, що у 2016-2018 роках економічна ситуація стабілізувалась, валютні резерви було відновлено на рівні початку 2014 року, а виплати та реструктуризації за зовнішніми запозиченнями – проведено успішно, український бізнес та іноземні інвестори розраховували на послаблення чинних обмежень, котрі на думку багатьох представників реального сектору економіки почали не так захищати українську економіку, як стримувати її розвиток.
На додаток, запроваджені заходи з лібералізації дозволять вдихнути легше вітчизняним експортерам та імпортерам. Не зважаючи на те, що вимога щодо обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті на користь юридичних осіб у розмірі 50% залишається, скасовується такий вид санкції за порушення строків здійснення розрахунків за операціями зовнішньоекономічної діяльності, як припинення права на здійснення зовнішньоекономічної діяльності, а граничні строки для таких розрахунків збільшаться вдвічі, з 180 до 365 днів.
Дозвольте звернути увагу, що заходи з лібералізації регулювання валютного ринку вжиті Національним банком України не означають відміну валютного нагляду. Прийдешні зміни на валютному ринку можна охарактеризувати, як перехід від концепції «дозволено лише те, що прямо передбачено законом» до концепції «дозволено все, що не заборонено законом».

З повним текстом статті можна ознайомитися за посиланням.