Перспективні зусилля: як безкоштовно отримати земельну ділянку

Покроковий ґайд, як скористатися своїм правом на землю

Стаття 13 Конституції України закріплює положення про те, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони – є об’єктами права власності Українського народу. Основний Закон держави декларує, що кожний громадянин має право користуватися природними об’єктами права власності народу.

Виникає запитання – як реалізувати це право стосовно землі? Як безкоштовно отримати земельну ділянку та які кроки потрібно для цього зробити, розповів партнер ЮК SLS Group, член ради Комітету АПУ з питань енергетики, нафти та газу Олег Паракуда.

Земельний кодекс України дає на нього відповідь. Згідно зі ст. 121 Земельного кодексу, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності.

Виникає таке право в громадян після досягнення ними повноліття (18 років). Однак практика показує, що не все так просто. Громадяни часто не розуміють, що робити й куди йти, щоб скористатися своїм правом. Спробуємо розібратись.

1. Визначитись із цільовим призначенням земельної ділянки

Стаття 121 Земельного кодексу України визначає граничні розміри безоплатної передачі земельних ділянок залежно від їх цільового призначення. Так, для ведення особистого селянського господарства громадянин може отримати не більше 2,0 гектара; для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара (12 соток); для будівництва й обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара (25 соток), в селищах – не більше 0,15 гектара (15 соток), в містах – не більше 0,10 гектара (10 соток); для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара (10 соток); для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара (1 сотка).

При цьому приватизувати можна  лише одну земельну ділянку з кожним цільовим призначенням (ч. 4 ст. 116 Земельного кодексу України). Це означає, що громадянин, котрий отримав 10 соток для будівництва й обслуговування жилого будинку в місті, вже не може розраховувати на 25 та 15 соток для аналогічної мети в селі та селищі. Водночас він все ще має право на отримання земельних ділянок для ведення садівництва, індивідуального дачного садівництва, будівництва гаражу тощо. Головне не зловживати й пам’ятати, що багато людей через ті чи інші обставини не можуть отримати навіть одну земельну ділянку.

2. Знайти земельну ділянку

Тепер потрібно знайти конкретно визначену, омріяну земельну ділянку. Саме так, громадянин повинен знайти земельну ділянку самостійно. Зробити це можна на Публічній кадастровій карті України.

На практиці органи місцевого самоврядування сформували негласне правило – земельна ділянка надається за місцем реєстрації особи, тобто, якщо громадянин зареєстрований у м. Київ, то він може розраховувати на ділянку в Києві. Якщо ж місцем його реєстрації є інша область – його ввічливо попросять звернутися до органу за місцем реєстрації. Насправді жоден нормативний акт не містить положення про те, що земельні ділянки мають надаватися за місцем реєстрації громадянина.

3. Підготувати заяву та подати її до уповноваженого органу

Отже, із цільовим призначенням та розташуванням земельної ділянки визначились. Настав час перейти до дій – пора подавати заяву про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою. У заяві необхідно зазначити дані заявника, інформацію про цільове призначення земельної ділянки, її орієнтовні розміри, додати копії документів, що посвідчують особу заявника та графічні матеріали, на яких буде відображено місцезнаходження та форма земельної ділянки. Графіку також можна зробити через інструменти доступні на сайті Публічної кадастрової карти України.

Альтернативою є звернення до територіального органу Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастру) із замовленням на виготовлення викопіювання з кадастрової карти. Також можна звернутися до приватних землевпорядників. Щоправда, за такі альтернативи потрібно буде додатково заплатити.

Звертаю увагу, якщо земельна ділянка перебуває в тимчасовому користуванні третьої особи, до заяви необхідно додати погодження такого користувача.

З формою заяви визначились. Тепер необхідно зрозуміти, який орган є «уповноваженим» у конкретному випадку. Якщо питання стосується земель комунальної власності, розташованих у межах населеного пункту, необхідно звертатися до відповідної місцевої ради. У випадку якщо земельна ділянка знаходиться поза межами населеного пункту та належить до державної власності, звертатися необхідно до районної державної адміністрації. Коли йдеться про землі державної власності для ведення особистого селянського господарства або садівництва, що розташовуються поза межами населених пунктів – до Головного управління Держгеокадастру відповідної області.

Щодо способу подання заяви, то зробити це можна двома шляхами: направити листом (цінним з описом) чи принести її до відповідного органу самостійно в паперовому вигляді. Якщо ви обрали другий варіант, то головне не забути другий примірник заяви, на якому уповноважена особа має поставити відмітку про отримання. Така відмітка може знадобитися після спливу тридцятиденного терміну, відведеного органу для розгляду заяви. Нерідко, після завершення місяця очікування, громадян  інформують, що їхню заяву загубили або що ніякої заяви взагалі не було й ніхто нічого не знає.

4. Розроблення проєкту землеустрою

Результатом розгляду заяви має стати дозвіл на розроблення проєкту землеустрою. Розробити такий проєкт самостійно не вийде, а тому цього разу вже необхідно звернутися до землевпорядної організації. При виборі землевпорядної організації головне переконатися, що безпосереднім виконавцем проєкту буде сертифікований інженер-землевпорядник. Перевірити наявність в інженера відповідного сертифіката можна тут. У разі відсутності сертифікату у виконавця робіт проєкт землеустрою буде вважатися недійсним і державну реєстрацію земельної ділянки здійснити буде неможливо.

5. Погодження проєкту землеустрою

Після того як проєкт землеустрою буде розроблено, його необхідно погодити в територіальному органі Держгеокадастру. Якщо земельна ділянка розташовується в межах населеного пункту й на ній планується будівництво, крім Держгеокадастру, необхідно буде отримати погодження й місцевого управління з питань містобудування та архітектури. На погодження проєкту в цих органах є 10 робочих днів.

Зауважте, що при погодженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки заборонено вимагати додаткові матеріали та документи, а також проведення будь-яких обстежень, експертиз і робіт. Вичерпний перелік документів до проєкту землеустрою визначений ст. 50 Закону України «Про землеустрій».

6. Реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі

Наступним кроком на шляху до отримання земельної ділянки реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі. Для цього необхідно звернутися до державного кадастрового реєстратора. Зроби це можна як самостійно, так і за допомогою землевпорядної організації (якщо це зазначено у відповідному договорі). До заяви додається погоджений проєкт землеустрою. Строк для розгляду заяви реєстратором сктановить 14 днів.

За результатом розгляду заяви має відбутися реєстрація земельної ділянки в кадастрі. На підтвердження вчиненої дії заявнику безоплатно видається витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

7. Затвердження проєкту землеустрою

Після отримання витягу з кадастру, необхідно подати його разом із відповідним клопотанням та погодженим проєктом землеустрою до місцевої ради (якщо земельна ділянка – у межах населеного пункту) або до місцевої державної адміністрації (якщо ділянка розташовується поза межами населеного пункту). Після того як проєкт землеустрою буде затверджено, має бути проведено реєстрацію права власності держави чи територіальної громади на обрану вами земельну ділянку. Це необхідно для того, щоб надалі відповідний орган мав повноваження передати її вам.

8. Безоплатна передача земельної ділянки

Нарешті! Уповноважений орган ухвалив рішення про безоплатну передачу земельної ділянки з державної чи комунальної власності у вашу власність. Головне перевірити текст рішення на предмет помилок та описок. У ньому повинні бути зазначені кадастровий номер, місце розташування та площа земельної ділянки й інформація про особу, якій передається ця ділянка. Ми майже закінчили. Залишився ще один крок.

9. Реєстрація права власності на земельну ділянку

Для цього вам необхідно подати заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Для цього достатньо звернутися до  Центру надання адміністративних послуг. До заяви необхідно додати копії документів, що посвідчують особу заявника (паспорт, ідентифікаційний код), витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку, засвідчену копію рішення про безоплатну передачу земельної ділянки. Також необхідно буде сплатити плату за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно й додати квитанцію, що підтверджує такий факт.

Для проведення реєстрації реєстратору надається 5 робочих днів (ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Пройшовши ці 9 кіл бюрократичних випробувань, ви станете щасливим власником земельної ділянки. Щоправда, дістанеться вона не зовсім безкоштовно. Платити доведеться за офіційні платежі та за послуги землевпорядників, але ці витрати не стоять поруч із реальною вартістю землі в Україні.

Якщо ж на якомусь з етапів вам відмовили, пам’ятайте, що таку відмову можна оскаржити, й не лише в суді.