Нові можливості у сфері платіжних послуг

Президент України підписав Закон України «Про платіжні послуги» № 1591-IX, який дозволяє Національному банку України (НБУ) випускати «цифрові гроші».

Які зміни вносить закон та яких нововведень чекати українцям у сфері платіжних послуг, — розповіли партнер SLS Group Олег Паракуда та молодший юрист Олексій Озвинчук.

30 червня 2021 року прийняли Закон України «Про платіжні послуги» № 1591-IX. Цей Закон набрав чинності 1 серпня 2021 року та буде введений в дію 1 серпня 2022 року, за винятком деяких статей.

На цей момент загальні засади функціонування платіжних систем і систем розрахунків в Україні, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів у межах України, відповідальність суб’єктів переказу, а також загальний порядок здійснення нагляду (оверсайта) за платіжними системами визначаються Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» № 2346-ІІІ від 05.04.2001.

За 20 років платіжне законодавство потребувало оновлення, що дало б можливість адаптувати законодавство України до законодавства ЄС та сформувати правову основу для інтеграції платіжної системи України із системою ЄС.

Саме Закон № 1591-ІХ має потенціал стати такою правовою основою, оскільки базується на сучасних вимогах та враховує норми європейських регуляторних актів, зокрема Другої платіжної директиви (PSD2) та Директиви з електронних грошей (EMD).

Закон України «Про платіжні послуги» № 1591-ІХ визначає:

  • поняття та загальний порядок виконання платіжних операцій в Україні;
  • встановлює виключний перелік платіжних послуг та порядок їх надання, категорії надавачів платіжних послуг та умови авторизації їх діяльності;
  • визначає загальні засади функціонування платіжних систем в Україні, загальні засади випуску та використання в Україні електронних грошей та цифрових грошей Національного банку України;
  • установлює права, обов’язки та відповідальність учасників платіжного ринку України; визначає загальний порядок здійснення нагляду за діяльністю надавачів платіжних послуг, надавачів обмежених платіжних послуг, порядок здійснення оверсайта платіжної інфраструктури.

    Аналіз норм Закону № 1591-IX дає підстави очікувати наступні нововведення:

    • дев’ять категорій надавачів платіжних послуг (включаючи таких надавачів як установи електронних грошей, філії іноземних платіжних установ, платіжні установи);
    • дев’ять видів платіжних послуг, дві з яких нефінансові (послуги з ініціювання платіжної операції та послуги з надання відомостей з рахунків);
    • небанківські надавачі платіжних послуг зможуть відкривати платіжні рахунки, а деякі з них зможуть випускати електронні гроші;
    • НБУ створить регуляторну платформу для тестування послуг, технологій та інструментів на платіжному ринку, заснованих на інноваційних технологіях;
    • концепція відкритого банкінгу в Україні.

    Такі зміни нададуть можливість: 

    • розширити коло надавачів платіжних послуг та перелік платіжних послуг, що має створити умови для появи нових учасників на ринку платіжних послуг;
    • підвищити безпеку та ефективність надання платіжних послуг;
    • об`єднати різних надавачів платіжних послуг і технологічні платформи в єдину платіжну систему.

    Ці нововведення спрямовані на модернізацію і подальший розвиток сфери платіжних послуг,  мають потенціал створити умови для подальшого розвитку платіжних послуг, а також посилити здорову конкуренцію, що сприятиме можливості для появи нових учасників на ринку платіжних послуг. 

    Суттєвою перевагою нового регулювання платіжного ринку стане можливість фінтех компаній функціонувати в більш сприятливих умовах для розвитку бізнесу. Своєю чергою, банки теж отримають нові можливості. В умовах здорової конкуренції з небанківськими компаніями вони зможуть швидко розробляти потрібні клієнтам послуги.

    Якщо поряд з гарантіями безпеки своїх коштів клієнти банків отримують ще й зручний та сучасний технологічний платіжний сервіс, небанківським фінансовим установам потрібно буде запропонувати високий рівень надання платіжних послуг, щоб зацікавити клієнтів.

    Отже, положення Закону України “Про платіжні послуги” № 1591-ІХ спрямовані на розвиток сфери платіжних послуг та впровадження інноваційних технологій, що має створити умови для появи нових учасників на ринку платіжних послуг. 

    Якщо у Вас виникнуть питання щодо нових можливостей у сфері платіжних послуг, зв’яжіться з нами електронною поштою або зателефонуйте.