Посвідчення водія: які зміни чекають українців?

Про впровадження електронного посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, а також про те, як обміняти або отримати нові водійські права після втрати через Е-кабінет?

Зараз в нашій країні відбувається ряд змін, направлених на оцифровування послуг та документів. Так, нещодавно в Уряді заявили, що зовсім скоро українці зможуть використовувати електронне посвідчення водія та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.  

Ба більше, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив, що електронними водійськими правами можна буде користуватися вже в грудні цього року. Тож розберемося, що чекає на українців у разі успішного запуску проекту. 

Яка правова підстава?

Кабінет Міністрів України в кінці жовтня погодив запуск експериментального проекту щодо застосування електронного посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, які можуть пред’являтися поліцейським замість документів, виданих на бланках.

Відповідні постанова та порядок, ініційовані Міністерством цифрової трансформації спільно з Міністерством внутрішніх справ, прийняті під час засідання Уряду. 

Як це буде працювати?

Е-права та е-техпаспорт – це цифровий образ виданих особі пластикових посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт), що містить унікальний електронний ідентифікатор (QR-код). 

Водій зі свого смартфону зможе пред’являти ці документи поліцейському, а той за допомогою спеціальних технічних засобів підтвердити дані в електронних ресурсах єдиної інформаційної системи МВС. 

Для замовлення е-посвідчення водія чи е-техпаспорта громадянину лише доведеться завантажити на смартфон мобільний додаток Єдиного державного веб-порталу електронних послуг («Дія») та пройти електронну ідентифікацію.

Е-права та е-техпаспорт формуються автоматично за наявності в єдиній інформаційній системі МВС усіх відомостей, що зазначаються в посвідченні водія та свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу, у тому числі фотографії (відцифрованого образу обличчя) особи для формування е-посвідчення водія.

Як відновити втрачені документи онлайн

Онлайн можна буде також відновити втрачені або викрадені посвідчення водія за допомогою онлайн-процедури. Їх можна замовити через електронний кабінет водія або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Нові правила наразі стосуються посвідчень нового зразка, що видані після 1 січня 2013 року.

Правові підстави

Кабмін постановою від 15.11.2019 р. №946 вніс зміни до Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами.

Положення доповнено нормами, згідно з якими якщо відцифрований образ обличчя водія міститься в Єдиному державному реєстрі МВС (посвідчення водія видавалося після 1 січня 2013 р.), обмін посвідчення водія та отримання його після втрати чи викрадення здійснюється також із застосуванням засобів електронного кабінету водія функціональної підсистеми Єдиного державного реєстру єдиної інформаційної системи МВС (далі — електронний кабінет водія) або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Порядок ведення Єдиного державного реєстру затверджується МВС.

Функціональні можливості Е-кабінету

Також уточнюється, що функціональні можливості електронного кабінету водія дають можливість замовити послугу з:

  • обміну посвідчення водія, виданого особі вперше, після закінчення строку його дії — за умови вчинення особою протягом двох років з дня видачі такого посвідчення не більше двох адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та невчинення нею кримінального правопорушення, передбаченого статтею 286 Кримінального кодексу України;
  • обміну посвідчення водія в разі непридатності його для подальшого користування;
  • обміну посвідчення водія в разі зміни персональних даних власника;
  • отримання посвідчення водія замість втраченого або викраденого.

Для обміну посвідчення водія або отримання його після втрати чи викрадення особа подає через електронний кабінет водія заяву в електронній формі, зразок якої затверджується наказом МВС.

До заяви особа додає електронні копії документа, що підтверджує зміну персональних даних особи (за потреби), та дійсну на дату подання заяви медичну довідку встановленого зразка, що підтверджує допущення водія до керування транспортними засобами відповідних категорій. Оформлення заяви завершується створенням кваліфікованого електронного підпису особи.

Під час опрацювання заяви про обмін або отримання посвідчення водія замість втраченого або викраденого, отриманої через електронний кабінет водія, відомості про особу, яка подала документи, перевіряються за Єдиним державним реєстром МВС, Єдиним державним демографічним реєстром, відповідними базами даних та державними реєстрами щодо осіб, які перебувають у розшуку, осіб, позбавлених права на керування транспортними засобами або тимчасово обмежених у цьому праві, Державним реєстром актів цивільного стану громадян (за потреби).

Після подання через електронний кабінет водія заяви про отримання посвідчення водія замість втраченого або викраденого до Єдиного державного реєстру МВС вноситься інформація про те, що викрадене або втрачене посвідчення водія вважається недійсним.

В обміні або видачі посвідчення водія замість втраченого чи викраденого відмовляється через електронний кабінет водія в разі, коли:

  • в Єдиному державному реєстрі МВС відсутній відцифрований образ обличчя водія;
  • у поданих особою документах або в Єдиному державному демографічному реєстрі відсутні відомості щодо реєстрації місця її проживання;
  • до електронної заяви особа не прикріпила або прикріпила не в повному обсязі чи у формі, непридатній для візуалізації та сприйняття людиною змісту документів, визначених цим пунктом, внаслідок їх низької якості;
  • під час перевірки інформації про особу за відповідними реєстрами та базами даних виявлено її невідповідність інформації, що міститься у документах, що додаються до електронної заяви;
  • установлено факт тимчасового обмеження особи у праві керування транспортними засобами.

Якщо через електронний кабінет водія за обміном або видачею посвідчення водія замість втраченого чи викраденого звернулася особа, яка позбавлена в установленому порядку права на керування транспортними засобами або перебуває в розшуку, такій особі відмовляється в отриманні послуги. А про встановлений факт повідомляється відповідному органові Національної поліції за місцем проживання особи, зазначеним в електронній заяві.

Отримання замовленого через електронний кабінет водія посвідчення відбувається позачергово з урахуванням вимог п. 23 Положення в територіальному сервісному центрі МВС, зазначеному в електронній заяві особи.

Обмін посвідчення водія провадиться за умови здачі посвідчення водія, що обмінюється.

Фото: volynnews.com